free html templates



Повече за Библиотеката

История

Централна медицинска библиотека (ЦМБ) е създадена през 1918 г. в София след откриването на Медицинския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. За първи щатен и единствен библиотекар е назначена Мария Абрамович. В началото със скромен библиотечен фонд от частни дарения, с течение на времето през 1944 г. той вече е над 60 000 тома. С отделянето на Медицинския факултет от Софийския университет и създаването на ВМИ - София, като самостоятелно висше учебно заведение Библиотеката също прераства в самостоятелна университетска библиотека. С Министерско постановление № 167 през 1957 г. тя става Централна библиотека по медицина. Създават се и филиални библиотеки към двата факултета – Стоматологичен и Фармацевтичен, който по настоящем са отделни факултетски библиотеки. Фондовете бързо нарастват и това налага трикратно преместване на Библиотеката: през 1950, 1952 и 1975 г.

През 1968 г. ЦМБ е определена за депозитна библиотека по медицина. От 1970 г. с Министерско постановление № 2 библиотеката е призната за Централна отраслова библиотека по медицина, а през 1973 г. е определена за база на Националната система за научна медицинска информация. Днешната ѝ сграда на бул. “Г. Софийски” № 1 (в комплекса на Александровска болница) е предоставена на ЦМБ с Акт № 7962 за държавна собственост на недвижим имот от 17.04.1978 г.

Принос за развитието и оптимизирането на библиотечните дейности през годините има целият екип от квалифицирани библиотекари, библиографи и информационни специалисти, както и нейните директори Вера Кюлюмова, Надежда Къдрева, д-р Виктория Пенчева, д-р Петър Дабчев, д-р Лидия Тачева.


Настояще

Днес ЦМБ е обслужващо звено в Медицински университет – София. Предлага специализирана научна литература в направленията Медицина, Дентална медицина, Фармация, Здравни грижи и Обществено здраве, достъпни както за преподаватели и студенти от университета, така и за всички останали специалисти, учени и изследователи в страната и чужбина. Печатният фонд се състои от над 300 000 български и чуждестранни книги, учебници, списания, дисертации, както и 3D анатомични модели. В подкрепа на научната и образователна дейност на университета, библиотеката абонира и предлага достъп до хиляди онлайн списания и книги. Наличността на всички материали може да се провери онлайн чрез библиотечните каталози.

В сградата на библиотеката са обособени различни читателски зони, с общо около 150 потребителски места:

● Читалня 1 (тиха зона за самостоятелно четене);

● Читалня 2 и заемна служба;

● Компютърна зала;

● Зала „Creative space“ (за групови дейности);

Зала за събития и групова работа (с предварителна резервация).

Библиотечните ни служители могат да издирят или изготвят редица видове информационни и наукометрични справки.

От 2003 г. поддържаме библиографска база данни „Българска медицинска литература“, в която индексираме всички статии от български научни медицински списания, включително и техните библиографии.

Отдел “Научна медицинска информация” подготвя и издава научните списания на Медицински университет – София. Това са многопрофилни и тясноспециализирани медицински списания, познати на няколко поколения български лекари, които са индексирани в редица международни бази данни като Scopus, CABI – Global Health database, EMBASE, EBSCO и др. Отделът разполага със специалисти в областта на езиковата редакция, форматиране и графичен дизайн, които извършват предпечатната подготовка на списанията на няколко български медицински дружества, както и по поръчка от автори на техните научни трудове като монографии, учебници, дисертации и др.


Адрес
Централна медицинска библиотека, МУ-София
ул. “Св. Г. Софийски” № 1
1431 София, България


За връзка с нас
+359 2 952 31 71
library@cml.mu-sofia.bg 
Facebook Messenger 

Политика за защита на личните данни       |       Политика за бисквитките

© Централна медицинска библиотека – всички права запазени